Dětský den – Integrovaný záchranný systém – 1. 6. 2024

Na sobotu 1. června jsme naplánovali dětský den, který byl tento rok na téma integrovaný záchranný systém. Přípravám jsme se věnovali průběžně celý rok, nejprve jsme vymysleli téma a na základě toho jsme se poté zaměřili na jednotlivá stanoviště.

Týden před akcí nám předpověď hlásila, že bude vydatně pršet. Nastala tedy otázka, jestli celou akci nepřesunout na jiný termín. Nakonec jsme se ale kvůli logistice domluvili, že se dětský den uspořádá v plánovaném termínu a vyvěsí se na webu, kabelové televizi a sociálních sítích, že se akce koná za každého počasí s tím, že dětem se doporučuje adekvátní oblečení – tj. gumáky a pláštěnky. Stanoviště, u kterých to bylo možné, jsme se také pokusili přesunout pod stany.

Začátek dětského dne byl naplánován na 14 hodinu. Už od jedné hodiny ale vydatně pršelo, a i následná předpověď byla velmi nepříznivá.  Přesto se chvíli po oficiálním začátku akce začali rodiče s dětmi postupně scházet.

Na startu si naši malí účastníci vyzvedli kartičku a mohli se vydat plnit úkoly. Děti si mohly vyzkoušet celkem dvacet stanovišť na téma hasiči, policie a zdravotnictví. Mezi úkoly na hasičských stanovištích patřilo například motání hadic, jejich napojování a spojování, hašení požáru, odstranění stromu z vozovky, nebo záchrana kočky ze stromu a vyprošťování osob z havarovaného auta.

U policie byly děti prověřeny ve střelbě, bezpečné jízdě v provozu, dopravních značkách a na policejním trenažéru (překážková dráha).

Ze zdravotnictví zde pak byly úkoly zaměřené na první pomoc, resuscitaci, přenos raněného na nosítkách, namíchání léčiv v lékárně nebo výrobu bylinkového krému na ruce.

Mezi velmi oblíbená stanoviště patřila záchrana tonoucího z lodičky, lukostřelba, puzzle na téma IZS nebo poznávání a zařazení předmětů IZS. Děti si dokonce mohly vyzkoušet i oblečení hasiče, policisty nebo zdravotní sestřičky a vyfotit se společně s proprietami.

Největší úspěch mělo stanoviště horské služby, na kterém si děti prošly lanové centrum, které ukončily sjezdem na zip-line. Sem se vracely i několikrát a nesmělo chybět ani nouzové volání, kdy si účastníci vyzkoušeli, jaké to je, volat o pomoc na linky 155, 150, 158 a 112.

Po celou dobu bylo pro děti i dospělé připraveno bohaté občerstvení. Pro děti bylo dále k dispozici malování na obličej a houpačky. V záloze jsme měli také skákací hrad, který ale bohužel kvůli nepřízni počasí nebylo možné realizovat. Večer pak zábava pokračovala posezením s hudbou.

I přes nepřízeň počasí nás navštívilo 93 dětí se svým doprovodem. Moc Vám tímto děkujeme za přízeň, velmi si toho vážíme a budeme se těšit opět za rok.